Kobiecość

Św. Joanna Beretta Molla – wzór kobiecości

W liturgii wspominamy dziś św. Joannę Berettę Molla – włoską lekarkę, żonę i matkę, która poświęciła życie, ratując swoją nienarodzoną córkę.Bez wątpienia można ją nazwać dzielną niewiastą i wzorem wielu kobiet. Przeczytajcie świadectwo, którym podzieliła się ze mną Ola. Św. Joanna jest bardzo ważną dla niej świętą, od której uczy się wielu wspaniałych rzeczy.

Świętą Joannę poznałam dokładnie trzy lata temu, kiedy do moich rąk trafiła książeczka z fragmentami listów narzeczeńskich św. Joanny i Piotra. Był to czas, kiedy zastanawiałam się nad moim powołaniem  oraz starałam się odkryć prawdziwy sens mojej życiowej  misji. Powstało wówczas we mnie ogromne pragnienie głębszego poznania św. Joanny oraz modlitwy za jej wstawiennictwem. Świadectwo Jej życia ukazało mi przede wszystkim, co znaczy świętość w codzienności. Przed poznaniem św. Joanny miałam dosyć mylną perspektywę patrzenia na świętość. Myślałam, że wiąże się ona z wielkimi czynami oraz że jest to coś odległego i wręcz nieosiągalnego dla współczesnego człowieka. Jednak moje spojrzenie bardzo szybko się zmieniło poprzez postawę św. Joanny. Uświadomiła mi, że świętość jest codziennością naszego życia przeżywaną w Bożym świetle.

W jej dzienniczku bardzo poruszyły mnie słowa:

„Jezusie, przyrzekam poddać się wszystkiemu, co dla mnie przeznaczysz. Spraw, abym zawsze potrafiła odczytać Twoją wolę”

Wszystkie swoje sprawy i decyzje powierzała Jezusowi, szukając woli Bożej poprzez modlitwę i Eucharystię. Modląc się do św. Joanny prosiłam, aby uczyła mnie postawy bezgranicznego zaufania Bożej Opatrzności przez co odczułam, że ofiarowując wszystko Bogu, moje serce znajduje prawdziwy spokój. Ponadto stała się dla mnie niezwykłą inspiracją ukazującą piękno kobiecego ducha. Potrafiła zadbać o swoje piękno wewnętrzne jak i zewnętrzne, będąc elegancką a przy tym skromną kobietą. Św. Joanna wskazała mi czym jest prawdziwym wzór kobiety- żony i matki, dzięki któremu mogłam się zagłębić w piękno i odkryć wspaniałość miłości w relacji małżeńskiej, do której chciałabym dążyć w przyszłości.

Czuję, że św. Joanna jest cudownym Bożym drogowskazem na mojej drodze w odkrywaniu moich kobiecych pragnień. Poprzez przykład tej świętej kobiety Pan Bóg ukazuje mi jak szukać i realizować Boże wezwania oraz uczy mnie odpowiadać na nie z wielką miłością i ofiarnością. Jestem wdzięczna za to, że Pan Bóg daje nam tyle wspaniałych przykładów świętych, a przede wszystkim za św. Joannę, której świadectwo życia wyraźnie oddaje, że świętość w naszym życiu nie musi być tak daleka!

Podziel się ze znajomymi! Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

One Comment

  • Arkadiusz

    Mieć w kimś oparcie jest super ważne. A stawianie sobie za wzór takich ideałów na pewno pomoże nam lepiej przejść przez życie. Muszę się koniecznie o niej więcej dowiedzieć. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *