Duchowość

Nie przejmuj się zdaniem innych

Chciałbyś zrobić dobry uczynek, pomóc potrzebującej osobie, jednak boisz się tego, co powiedzą inni? Nie przejmuj się tym!

Zastanów się, ile dobrych uczynków zrobiłby Jezus, gdyby przejmował się opinią innych? Pewnie niewiele. On na każdym kroku był krytykowany, czepiano się Go i znajdywano milion powodów, aby nazwać jego czyny złymi i niestosownymi. Czy działo się tak dlatego, że naprawdę były one złe? Nie, właśnie dlatego, że były bardzo dobre!

Sięgnijmy chociażby do dzisiejszej Ewangelii. Widzimy w niej Jezusa chcącego uzdrowić chorego człowieka. Jezusa przepełnionego miłością i  troską o dobro innych. Z drugiej strony widzimy faryzeuszy i nauczycieli Pisma, którzy w tym akurat fragmencie nic nie mówią, jednak, jak pisze Ewangelista, „śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, by znaleźć powód do oskarżenia” (zob. Łk 6,7). Jezus wiedział, że nie podoba im się to, co robi. Wiedział, że w duszy go przeklinają i gotują się ze złości. Mógł przejąć się tym, co myślą i, by im dogodzić, nie robić zamierzonego dobra. Mógł, ale tego nie zrobił. Postawił dobro chorego człowieka ponad wszystko i uleczył go.

Nam, ludziom, ciężko jest postępować tak jak nasz Nauczyciel. W końcu jesteśmy tylko ludźmi. Sama bardzo często łapie się na tym, że zdanie innych uważam za ważniejsze niż moje własne przekonania. Chciałabym, by wszyscy byli zadowoleni z tego, co robię, by nikt mnie nie krytykował, ani nie obmawiał za plecami. Jednak, jak mówi jedno z polskich przysłów, jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził. To przecież normalne, że jesteśmy narażeni na krytykę i marudzenie innych. Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie będzie chciał, byśmy spełniali dobre uczynki. Może nas do nich zniechęcać, jednak czy powinniśmy go słuchać? Ileż okazji do dobra może nam w ten sposób przepaść?

Jeśli masz okazję do zrobienia czegoś dobrego, rób to! Nie przejmuj się zdaniem innych, postępuj zgodnie z własnym sumieniem i sercem! I zmieniaj ten świat na lepsze, wzorując się na Jezusie.

Podziel się ze znajomymi! Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *