Duchowość

Dlaczego wybieramy imiona na chrzest oraz bierzmowanie?

Jednym z nieodłącznych elementów sakramentu chrztu i bierzmowania jest wybór imienia.Są to bardzo ważne wydarzenia w życiu wierzącego człowieka. Warto więc podejść do tego świadomie i dowiedzieć się, dlaczego każdemu z nas zostało nadane imię i jakie ma to znaczenie.

Siedem sakramentów

Sakramenty określa się mianem widzialnych znaków niewidzialnej łaski czy też darami Boga dla człowieka. Możemy podzielić je na 3 kategorie. Wśród sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego wylicza się chrzest, bierzmowanie i komunię. Sakramenty uzdrowienia to pokuta i namaszczenie chorych. Natomiast do sakramentów społecznych zalicza się kapłaństwo i małżeństwo.

Chrzest

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, iż: „Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania” (KKK 1213). Wydawać by się mogło, że dla małego dziecka chrzest z pewnością nie ma żadnego znaczenia, jednak z perspektywy czasu okazuje się, że jest to bardzo ważny sakrament dla życia każdego wierzącego. Podczas sakramentu chrztu wybiera się chrzczonej osobie jedno lub dwa imiona. Na rodzicach spoczywa szczególny obowiązek i jednocześnie przywilej wybrania dziecku najważniejszego patrona, dlatego warto potraktować to na poważnie i nie kierować się fajnym brzmieniem danego imienia, lecz wybrać kogoś, kto będzie dla dziecka wzorem na całe życie.

Bierzmowanie

Zgodnie z KKK: „przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej” (KKK 1285). Sakrament ten umacnia nas w życiu w wierze.

Podczas bierzmowania osoba bierzmowana wybiera jedno imię. Różni się więc to nieco od chrztu, gdyż w tym przypadku sami odpowiadamy za wybór patrona. Niezależnie od tego, czy dobrze czujemy się z naszym imieniem z chrztu, jest to moment, w którym mamy możliwość znalezienia sobie drugiego patrona, który będzie nam pomagał w codziennych wyzwaniach. Jest to więc również bardzo ważny wybór.

Najpopularniejsze święte imiona

Ważne, aby wybierając imię podczas sakramentu, wybrać imię nie tyle ładne, ile odwołujące się do bliskiego naszemu sercu patrona. Wśród najpopularniejszych świętych imion żeńskich wymienia się: Annę („pełna łaski”), Beatę, („błogosławiona”), Dorota („dar Boży”), Elżbieta („Bóg jej przysięgą”), Magdalenę („kobieta z Magdalii”), Marię („ukochana w Bogu”) oraz Weronikę („święte oblicze”). Wśród najpopularniejszych świętych imiona męskich wymienia się natomiast: Grzegorza („mądry/rozmodlony”), Jakuba („Bóg ochrania”), Jana („z Boską chwałą”), Łukasza („urodzony o świcie”), Marcina („związany z Bogiem”), Michała („któż jak Bóg”), Patryka („szlachetnie urodzony”), Pawła („drobny”), Piotra („skała”) oraz Szymona („Bóg wysłuchał”).

Prezenty na chrzest i bierzmowanie

Wiemy już, że wybór dobrego imienia i patrona jest niezwykle ważny. Ważny jest także wybór odpowiedniego prezentu na chrzest czy bierzmowanie, który będzie pomagał w rozwijaniu wiary, lub też dalszym jej pogłębianiu. Najczęstszym prezentem są zapewne pieniądze, jednak warto oprócz tego poszukać czegoś o wartości duchowej. Przykłady takich prezentów możecie znaleźć na stronie internetowej sklepu Holy Art.

Tekst jest sponsorowany przez sklep Holy Art.

Podziel się ze znajomymi! Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *