Co jest ważniejsze – wiara czy wiedza?

Mimo, iż wiedza o Bogu jest potrzebna, nie pomoże nam w pełni zrozumieć Jego nauki.

Lektura dzisiejszej Ewangelii skłoniła mnie do pewnej refleksji. Św. Jan przedstawia w niej rozmowę Jezusa z Żydami. Na słowa Jezusa o tym, że ludzie przestrzegający Jego nauki będą żyć wiecznie, słuchacze wyrażają swój stanowczy sprzeciw. Uważają, że Jezus kłamie, że Jego słowa są bezsensowne. Myślą po ludzku – jeśli Abraham i prorocy umarli, jak można żyć wiecznie? Nie włączają w swoje myślenie boskiego pierwiastka. Mimo, że bardzo dobrze znają święte pisma i mają sporą wiedzę, twierdzą że Jezusa opętał szatan.

Jezus powiedział do Żydów: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki. Rzekli do Niego Żydzi: Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy – a Ty mówisz: Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki. Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz? (J 8,51-53)

Podobne sytuacje bardzo często spotykam w swoim życiu. Mimo, iż modlę się codziennie, chodzę na Msze św. czy też czytam religijne książki, nadal nie jestem w stanie w pełni pojąć Boga. Studia teologiczne również niewiele mi w tym pomagają. Pomimo posiadanej przeze mnie wiedzy o Bogu, często nie potrafię Mu zaufać, nie potrafię uwierzyć w Jego słowa. Nierzadko się buntuję, mam do Boga pretensję, słucham podszeptów szatana i pozwalam się jemu odciągać od Boga.

Owszem, wiedza jest w życiu przydatna, także jeśli chodzi o wiarę, jednak to nie wszystko. Żadne książki nie umożliwią nam pełnego zrozumienia Boga, nie doprowadzą nas do całkowitego zrozumienia życia po śmierci czy tego, co dzieje się podczas każdej Mszy św. To przestrzeń wiary i zaufania.

Warto w swoim myśleniu o sprawach wiecznych zostawiać ten element pewnej niewiedzy i pogodzić się z tym, że nasz umysł nie jest w stanie wszystkiego pojąć. A miejsce tej niewiedzy zapełnić wiarą. Wiarą w to, że słowa Boga zapisane na kartach Pisma Świętego są prawdziwe, że na pewno istnieje życie po śmierci, że warto walczyć o to, by dostać się do Nieba. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnej frustracji z powodu naszej niewiedzy i jednocześnie pozwolimy Bogu działać.

Podziel się ze znajomymi! Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Jedna myśl na temat “Co jest ważniejsze – wiara czy wiedza?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *